نوع مقاله : مقاله پژوهشی

نویسندگان

1 استادیار دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شرق روابط بین الملل

2 گروه روابط بین الملل، واحد الکترونیک، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران

چکیده

روندی که تحولات خاورمیانه در سال گذشته طی کرده است، چشم‌اندازی توام با بیم و امید را برای تحولات این منطقه قابل پیش‌بینی کرده است. شکست‌های داعش در عراق و سوریه چشم‌اندازهای روشنی برای بازگشت ثبات به منطقه پدیدار کرده است. باوجود امیدواری‌هایی که به پایان کار داعش و دیگر گروه‌های تروریستی به وجود آمده است اما واقعیت‌هایی وجود دارد که نشانگر دشواری‌های فراوان برای رسیدن به منطقه‌گرایی در چارچوب روابط بین‌الملل است.
نتایج مثبت منطقه‌گرایی در عرصه روابط بین‌الملل موجب شده است که بحث منطقه‌گرایی در خاورمیانه به مبحثی حائز اهمیت در سال‌های اخیر تبدیل شود که این امر نیازمند بررسی بیشتر است. در این پژوهش به تاثیر عامل تروریسم بر منطقه‌گرایی خاورمیانه تمرکز شده است تا با بررسی تاثیرات آن به راهکارهایی برای کاهش تاثیرات منفی تروریسم خصوصا داعش بر منطقه‌گرایی در خاورمیانه دست‌یابیم.
سوال این پژوهش به این صورت مطرح‌شده است که تاثیر ظهور تروریسم در خاورمیانه خصوصا داعش بر روند منطقه‌گرایی در این منطقه چیست؟ در راستای جواب به آن فرضیه مقاله این شده است که ظهور داعش در منطقه خاورمیانه علیرغم تقویت اندیشه و اقدام مبارزه با تروریسم در کشورهای منطقه اما به دلیل رقابت‌های منطقه‌ای بازیگران بومی و منافع متعارض آن‌ها باعث شکل‌گیری ائتلاف‌های دوگانه و واگرا به‌جای منطقه‌گرایی شده است. روش این مقاله نیز به‌صورت تحلیلی و توصیفی است.

کلیدواژه‌ها